Április 23-án, pénteken az Ethereum alapítója, Vitalik Buterin előadást tartott a Scaling Ethereum Summiton az Ethereum fejlesztési ütemtervéről az Ethereum proof-of-stake (PoS) fúziója után.
Előadásában Buterin egy ambiciózus három-ötéves tervet vázolt fel az Ethereum későbbi frissítéseire és optimalizációira vonatkozóan, még azután is, hogy a hálózat teljes mértékben átállt egy környezetbarát és energiahatékony PoS protokollra.
Íme néhány a legfontosabb tudnivalók közül:
Összevonás utáni tisztítás
A fejlesztők jelenleg úgy becsülik, hogy a fúzió egy visszafelé kompatibilis, az egész rendszerre kiterjedő frissítéssel, más néven "hard forkkal" aktiválódik az év végére vagy a jövő év elejére.
Buterin leírta, hogy egy "összeolvadás utáni tisztító [hard] fork"-ra van szükség, ami röviddel a kód kiadása után fog megtörténni.
"Nem túlságosan funkciógazdag, nem túl szexi, de a tisztítást meg kell csinálni. Ez az a technikai adósság, amit ki kell fizetni, miután ez a gyorsított egyesítés befejeződött" - mondta Buterin.
A PoS aktiválásának gyorsított ütemezése miatt az Ethereumon lesznek redundanciák és hálózati ineffektivitások, amelyeket a fejlesztők figyelmen kívül hagynak a frissítés gyorsabb kitolása érdekében.
Amint a fúzió befejeződött és a hálózat stabilizálódott, a fúzió utáni, tisztító hard fork a hibrid proof-of-work (PoW) és PoS modell felesleges örökölt funkcióit fogja kezelni. Emellett új, régóta várt funkciókat is lehetővé tesz az Eth 2.0 hitelesítői számára, például az ETH-juk kivonásának és átutalásának lehetőségét.
Sharding és rollup
Ezután egy másik régóta várt funkció következik az Ethereumon: a sharding.
A sharding az Ethereum tranzakciók feldolgozási kapacitását bővíti azáltal, hogy az adatbázisát 64 új mini-blokkláncra osztja fel. Ezek a mini-blokkláncok vagy "shardok" képesek párhuzamosan feldolgozni a tranzakciókat és az adatokat. A shardinggal együtt a rollupok egy módja a több tranzakció sűrítésének és méretük csökkentésének egy adott shardon.
Az Ethereum tranzakciókat egyszerre feldolgozó 64 sharddal és az egyes shardok rollup technológiájának kihasználásával, amely tovább optimalizálja a tranzakciók blokkokra írásának sebességét, a magas díjak és a hálózati torlódások problémája várhatóan végre hosszú távon megoldódik.
Biztonsági fejlesztések
Miután a PoS és a sharding is megvalósult, a következő lépés az Ethereum protokoll biztonságának növelését célzó további finomítások elvégzése. Ez magában foglalja az anonimitási funkciók hozzáadását, hogy a blokkjavaslatok mögötti validátorok identitását elrejtsék. Ide tartozik továbbá az olyan új technológiák kihasználása, mint az Ellenőrizhető késleltetési függvény (Verifiable Delay Function, VDF), hogy tovább biztosítsák a véletlenszerűséget, amellyel a validátorok kiosztják a feladataikat, és ezáltal megnehezítsék a rosszindulatú szereplők számára a hálózat megzavarását.